Geziler

John Major 40 . evlilik yıldönümünü operayla kutladı! 

Venedik’in dünyaca ünlü La Fenice Operası’nda huşu içinde La Traviata’yı izledim.  İngiltere eski başbakanlarından ( 1990-97) John Major da oradaydı. Ardından  dünyaca ünlü  Cipriani’ye geçmek için otelin teknesinin bağlı olduğu yere gittim. O da ne?  John Major ve eşi de bekliyorlar!  Bir gün önce ben Murano ‘dayken onların da adada olduğunu öğrenmiş, ama  görememiştim. Onlar mı beni , ben mi onları takip ediyorum anlaşılamadı!  Hoş bir sohbet başladı aramızda.  La Traviata hakkında konuştuk biraz..  Öğretmen eşi çok sıcak , alçak gönüllü ve  konuşkan… La Traviata’yı 5. izleyişi olduğundan bahsetti.  Ayrıca 40. evlilik yıldönümleri olduğunu öğrendim; 1970’den beri evlilermiş. Kutlamak için  Venedik’i,operayı ve Cipriani Hotel’i seçmişler. Tesadüf; benim de otelde yemek için rezervasyonum vardı.  Tekneyle  hep birlikte otelin bulunduğu adaya geçtik. Onları kutladım  ve otelin girişinde  birlikte bir  fotoğraf çektirdik. 

Küllerinden yeniden doğuyor: La Fenice Operası 

La Fenice dünyanın en önemli, en prestijli  operalarından biri. İlk faaliyete geçtiği 1792’den beri  iki önemli yangın geçirmiş. Bu yangınlarda kül olup , tekrar eski görkemiyle inşa edilmiş. 1996’daki büyük yangından sonra opera ancak 2003 te tekrar faaliyete geçebildi. Yani benim gittiğim La Fenice eski şekli korunarak tıpatıp yapılmış Yeni Fenice aslında…  Burada bir operaya yer bulmak inanılmaz zor.   La Traviata’ya aylar öncesinden yer ayırtarak gidebildim.  Salondaki en genç 2-3 kişiden biriydim! Yaş ortalaması 70 civarıydı . Klasik parfüm kokuları, yapılı saçlar, inciler , kibarlık, zerafet..  Opera binası dıştan sade ama içi muhteşem.  Altın varaklar,tavan süslemeleri, büyüleyici freskler, zarif balkonlar… ‘ Opera binası işte böyle olur! ‘dedirtiyor.   Ünlü besteci Verdi, La Traviata  ( (Yolunu Kaybetimiş Kadın) adlı operasını  ilk kez 1853’te burada sergilemiş.  Dünyanın en ünlü sanatçılarının sesi çınlamış  burada: Yunanlı Maria Callas’tan, İngilizlerin geçenlerde vefat eden ünlü divası Joan Sutherland’e , bizden   Leyla Gencer  ‘e kadar… 

Kadıköy Süreyya Operası’nda La Traviata: 

Venedik’ten 1 hafta sonra La Traviata’yı bir de bizim operamızda izledim.  Kadıköy  Süreyya Operası operaseverler için bir vaha. Ana karakter Violetta rolündeki Evren Ekşi ‘ye, sesine  hayran kaldım.

Göktürk oraya çok uzak demeyin,Kadıköy Süreyya Operası’na gitmekten üşenmeyin derim.    Çünkü size tüm zorluklarına rağmen bir metropolde yaşamaya değdiğini kanıtlıyor.
 

Çılgın kalabalıktan uzakta : Murano adası 

Eğer Venedik sizi yorarsa Murano’ya gidin. Çılgın kalabalıktan uzakta sakin bir gün  geçirebilirsiniz.

Murano Venedik açıklarında yer alan bir ada.  Venedik’ten süekli tekneler kalkıyor. 15-20 dakikada varıyorsunuz.

Cam işçiliğiyle ünlü.1291’de Venedik’teki bütün cam işçileri  yangın tehlikesi nedeniyle Murano’ya taşınmak zorunda bırakılmışlar. Ve böylece ada cam işçiliğinin merkezi haline gelmiş.  Bir dönem tüm Avrupa’nın ana cam üreticisi konumundaymış.  Sonra avizeleriyle ünlenmiş. 

Cipriani Otel ve restoran: Cipriani ikonik bir otel.  Ama  bence kalmak için tercih edilecek daha hoş yerler var artık.  Otelin çok trendy Cip’s Club diye bir restoranı var.   Venedik ‘e uzaktan bakarak , hoş bir akşam geçirmek istiyorsanız tercih edin. 

"En iyi  Venedik manzarası bizde !" 

Gerçekten haklılar.En iyi manzara Hilton Molino Stucky’nin 8. Katındaki Sky Bar’da!  Eski bir makarna fabrikası inanılmaz paralar harcanarak muhteşem bir otele dönüştürülmüş .  Üstelik Venedik içindeki aynı ayardaki otellere göre  daha uygun fiyatlı. 

San Clementine Palace: 

Ben John Major’ın yerinde olsam San Clementine Palace’ı tercih ederdim yıldönümü kutlaması için!   Otelin binası tüm adayı kaplıyor.  Bir dönem sinir hastalıkları hastanesi olarak kulanılmış. Venedik’te bu kadar geniş koridorları olan bir otel bulamazsınız.Sessizlikten hoşlananlar için birebir. Tam bir balayı yeri. Gidin Venedik’te eğlenin , tüm gün gezin, sonra 5-6 dakika içinde tekneyle adanıza, odanıza geçin ! 

40 TL’ye bir tabak spagetti !

Venedik’te ilk  gün otelime yakın bir meydanda etrafı seyrederek öğle yemeği yemek istedim. 40 TL’ye bir tabak midyeli makarna yemek zorunda kaldım!    Sıradan bir sokak  restoranında bu bedel ancak Venedik’te ödenir! Üstelik her yer o kadar dolu ki , garsonlar bıkkın, servisi önünüze atar gibi yapıyorlar. 

Le Bistrot de Venise 

Her Venedik’e gidişimde mutlaka yemek yediğim bir yer burası. Eski Venedik mönüsünü deneyin! Ortam bir tiyatro dekoru gibi. Kırmızı kadifeler, duvarlarda Venedik maskları, mumlar, avizeler…Özel bir akşam yemeği için ideal.

Adres: Calle dei Fabbri, San Marco,4685

Tel: +39 0415236651

 

 

Fransa’nın en eski şehri Marsilya’daydım ! 

Kısa kısa Marsilya:

* Fransa’nın en eski şehri: 2600 yıl önce kurulmuş.
* İki önemli uygarlığın ayak izleri var:MÖ. 600 yılında Foça’dan yola çıkan Yunanlılar bu kıyılara ayak basmışlar.
  Antik ve Orta Çağda Yunanlıların elinde gelişen şehir sonra Romalılara geçmiş.
* Fransa’nın 2. Büyük şehri. Nüfusu yaklaşık 900 bin kişi.
* Fransa’nın önde gelen limanı.
* Günümüzde Avrupa’nın önde gelen yat şehri. Şehirde 14 marina var
* 2013’de Avrupa Kültür Başkenti.
* Yılın 300 günü güneşli geçiyor. 

Uçaktan gördüğüm  Marsilya görüntüsü beni hayal kırıklığına uğrattı. Adeta bir İstanbul!Bina, bina bina! Eski planlı güzel şehir merkezde kalmış, perifere doğru aynen bizdeki gibi çıkmışlar yapıları. .. Estetikten eser yok!   Şehir turunda da gördüm ki ne varsa ‘ Eski Liman ‘ çevresinde var.   Ancak yine de pırıl pırıl güneşli hava her şeyi unutturuyor insana.. Kış günü bahar havası  solumak ne güzel!  Paris’in dondurucu soğuğundan eser yok. 

Mutlaka görmeli

Eski Liman

Şehrin merkezi burası. Hayat burada dönüyor. En iyi hoteller,restoranlar, kafeler hep bu limanda. Mutlaka tamamını yürüyün.
Bir bistroda oturup hem balığınızı yeyin, şarabınızı yudumlayın , hem de  geleni geçeni seyredin. 

Balık Pazarı:

Eski Limanda Hotel Beavau’nun tam karşısına kuruluyor. Yöre insanını gözlemlemek için ideal . 

Canebiere: Marsilya’nın en önemli caddesi. Bir dönem yüzlerce kafe,lüks hotel ve büyük mağazalara sahip olan cadde.  Bizdeki  Pera’yı hatırlattı bana. Aynen İstiklal Caddesi’ndekine benzer  görkemli binalar, gözalıcı demir işçilikleri, aynı tür kozmopolit kalabalık….19. yüzyılda  281 kafe ve 46 klüp varmış Marsilya’da  ve çoğu da bu cadde üzerindeymiş.   Bunlar dünyadaki en iyiler diye bilinirmiş. Bu kafelerde tüccarlar iş  bağlarmış. Şimdi yerinde yeller esen görkemli  bir Türk Kahvesi’den de söz ediyor tarih kitapları..

Koloniler bağımsızlıklarını kazanınca büyük oteller ve kafeler birbiri ardına kapanmaya başlamış. 

Notre Dame de La Garde

Şehrin en yüksek tepesi La Garde üzerinde. 1853 lerde yapımına başlanmış. Şehrin kuşbakışı fotoğraflarını çekmek için en ideal yer. Buradan Alaxander Dumas’nın ünlü romanı Monte Kristo Kontu için esinlendiği kişinin yattığı hapishane  Şato d’If ‘i de görebiliyorsunuz. 

Opera Binası:

Marsilyalılar opera ve tiyatro aşığı.  Adım başı tiyatroya rastlıyorsunuz.

Opera binası  da ‘ Büyük Tiyatro’ adıyla 1787’de yapılmış.  Dünyadaki pek çok opera binası gibi yangın geçirmiş.Sonradan Art Deco tarzında yeniden  yapılmış görkemli bir bina bu.  Görkemli dış cephe yangından sağ çıkabilmeyi başarmış. 

Yeni Kathedral:

Temeli 1852’de Napolyon Bonaparte tarafından atılmış. 

En küçük Feribot:

Eski limanın iki ucunu birbirine bağlayan feribot herhalde dünyanın en kısa mesafe giden  feribotu olmalı. 

Neyi nerede  yemeli ? 

Bouillabaisse

Marsilya’ya özgü  balık çorbası. Buyebez  diye okunuyor. En az 3 çeşit balık, kabuklu deniz ürünleri sebzeler, baharat ve otların birarada pişirlmesiyle yapılıyor.
Diğer balık çorbalarından farkı kullanılan balık türleri ve servis şekli. 

Geleneksel buyebez servisi şöyle:

1- Önce sofraya diş sarımsak,  rouille denen sos ve kızartılmış ekmek parçalarıyla   birlikte bir tabak balık çorbası geliyor.
2- Ekmeğinize bu sarımsağı sürüp , sosa batırarak yiyor, çorbanızı içiyorsunuz.
3- Birazdan garson elinde devasa bir balık, kabuklu deniz ürünü ve sebze  tabağıyla geliyor.
4- Sonra önünüzde bunu ayıklıyor ve eziyor.
5- Bu tabağın içinde aldıklarını yeni bir tabak  çorbaya ekleyip tekrar size sunuyor.

 

Fikrim:   Miramar’da iki kişilik  buyebez 116 Euro haberiniz olsun!

Değer mi? Yeni bir tat  ve sunum geleneği gözlemek için değer!

"Çok özel bir yiyecek yiyorum hissini vermediği" için değmez ! Tadını sevmedim.

Le Miramar:

Marsilya’nın en ünlü restoranı. Otantik buyebez  yemek  ve şıklık istiyorsanız  adres burası. Tıklım tıklım. Yer ayırtmadan gitmeyin.

Tel: 0491911040 

Navette

Marsilya’ya has bir kurabiye. Küçük kayık şeklinde. 1781’den beri yapılıyormuş.
En güzel navette’i La Cure Gourmande’de yedim.
Özellikle tarçınlı kakaolusu harika!
Canebiere Caddesi No. 19 

Ne almalı? 

Sabun:

Marsilya sabunlarıyla ünlü bir şehir. Zeytinyağından yapılıyor. 19.yüzyılda 70 imalathane varmış. Uzun süre deterjanların gölgesinde kaldıktan sonra Marsilya sabunu yeniden gözde. Benim gibi bir çokokolikseniz eğer çikolatalı  ve sabun alın derim. Canım tatlı istedikçe kokluyorum. 

Marsilya bibloları:

Bunlara santon diyorlar.  Her biri Provençal yaşamdan portreler.  
Tek tek elde yapılıyor.
Galeri Arterra: 15 Rue du petit Puits 

Nerede kalmalı ?

New Hotel of Marseilles Le Pharo:

Ben burada kaldım. 4 yıldızlı butik bir otel.Şiddetle öneriyorum. Eski Pastör Enstitü binası otele dönüştürülmüş.  
Restoranı da muhteşem. Eski limana yürüyerek inebiliyorsunuz. Sessiz ,sakin, kaliteli. 

Grand Hotel Beavau

Eski Liman’ın merkezinde , muhteşem manzaraya sahip 4 yıldızlı bir otel. Efsane yazarlar ve müzisyenler kalmış bu otelde.
Örneğin; ünlü besteci Chopin, sevgilisi George Sand ile bu otelde kalmış. Ancak dikkat ! Fazla kalabalık ve gürültülü bir yerde.

Ayın  sözü

"İyi  elma –paylarının mutluluğumuzda önemli bir yeri var !"
Jane Austen- İngiliz romancı( 1775-1817) 

Prenses Stephanie’ye aşık olan aşçı ! 

Unilever Food Solutions   yiyecek hazırlama konusunda  profesyonellerin çözüm ortağı. Sektörün gelişmesi için  çok takdir ettiğim çalışmaları var.   Örneğin; Asya yakasında  Bostancı’da Cheff Inn diye br merkezleri var. Sık sık burada gastronomiyle ilgili toplantılar düzenliyor, çok başarılı bulduğum eğitimler veriyorlar.  Geçen hafta ünlü İngiliz Şef Alan Coxon’ı getirdiler . Gıda Arkeoloğu Alan Coxon  Cheff Inn’ de toplanan İstanbul’un ünlü aşçılarına  çok özel tarifler verdi.  Ben de oradaydım. 

Alan Coxon kimdir ? 

Alan Coxon bir gıda arkeoloğu.  Sofralara Roma İmparatorlarının, Ortaçağ Şovalyelerinin, Eski Yunan tapınaklarının yediği yiyecekleri taşıyor.

Unvanını hakkıyla almış belli.Mutfakta kullandığı malzemelerin kökenine dair yaptığı araştırmalar yapıyor. Tarihi Yiyecekler üretmiş. Kariyer hayatı boyunca birbirinden renkli projelere imza atmış. Programlarında kraliyet ailesi üyelerinden spor efsanelerine kadar  pek çok ünlüyü ağırlamış. BBC’de çok seyredilen programları var. Yapılan anketlere göre dünyanın en sevilen 10 şef-sunucusundan biri. Tüm çok başarılı insanlar gibi işine tutkuyla bağlı, eğlenerek çalışıyor.
 

Türk yemeklerini  nasıl buldunuz?Neleri denediniz?
Neyi denemedim ki! ( gülüyor). 

Peki Türk mutfağından örnekler de kullanacak mısınız şimdi ?
Birkaç fikrim var. Ama bunun için yeni kitabımı beklemelisiniz. 

Gıda arkeoloğu unvanını nasıl aldınız ? İlk kez duyduğum bir terim bu…
Bu sözü ben yaratmadım.  Bana yakıştırıldı, benim için yaratıldı.. Hızlı ve kolay bir yaşam şekli bombardımanıyla karşı karşıyayız. 
Ağızlarından içeriye ne giriyor, kimse umursamıyor. Oysa her yiyeceğin bir  öyküsü var. İnsanlar ne yediğini bilsin, düşünsün, tarihini bilsin istedim . 
Bu konuda araştırmalar yaptım. İnsanlar yiyecek hakkında heyecanlansın istiyorum..
Ale –garın reçetesini tam olarak oturtmak   10 yılımı aldı ! 

Sirke demeye dilim varmıyor,adeta bir iksir bu, tadı enfes, kokusu baştan çıkarıcı.. İnsan akşamları viski niyetine yudumlayabilir bunu  G.. ( Kahkaha atıyor)
Şu ünlü sirkeniz  Ale-gar nasıl doğdu?
10-11.yüzyılda İngiltere’de doğdu! Su kirliydi, kaynattılar. Tadını beğenmediler içine yapraklar atarak içiminin hoş hale getirdiler. 14.yüzyıldaysa neyin iyi tat verdiğini buldular! Malt!  Suyun içine atıp kaynattılar. İçine bal  ve maya kattılar. Ale yaptıklarının farkında değillerdi.  15.yüzyılda light bira elde ettiler. Zamanla bu evlerde üretildi, bir endüstri haline geldi. İçmedikleri ekşidi ve sirke oldu.
1. Elizabeth her sabah  uyandığında 2 ölçek ale içermiş. 

Nasıl geliştirdiniz bu sosu ?
10 yılımı aldı. Çok araştırdım, denmeler yaptım. Ale-gar soya sosu veya  balsamik sirke yerine kullanılabiliyor.
( Alan Coxon’ın tarihi soslarından edinmek için internet üzerinde sipariş verebiliyorsunuz.)


Alan Coxon ‘dan inciler… 

 • İrlandalılar günde 5-6 kilo patates tüketirlerdi. Peru’da yüzyıllar önce her yıl bir bakire kız kurban edilir, kanı ürün bol olsun diye patates tarlasına dökülürdü.
 • Baharat şefin işi. Üreticilerin işi değil! Paket yiyeceklerde o kadar çok tuz var ki şefin kendi tuz oranını ayarlaması zorlaşıyor.
 • Eski Romalılar yolların kenarlarına sarımsak ekerlermiş. İlerlerken yemek için… Ayakkabılarının içine de koyarlar, bunun kendilerine güç vereceğini düşünürlermiş.
 • Mısırlılarda  sarımsak baştacıydı. Piramitleri inşa eden işçiler günlük sarmısakları gelmeyince 1 gün işi bırakmışlar.Çünkü o gün yeterince güçlü olamayacaklarını düşünmüşler.
 • Şu anda İngiltere’de moda olan : Moleküler gastronomi.( Bilimadamları ve yiyecek profesyonellerinin birlikte çalışarak pişirme sırasındaki gelişmeleri inceledikleri yöntem. Örneğin; bir yumurtanın değişik pişme derecelerinde nasıl etkilediğini araştırmak gibi…)
 • Mısırlılar mumyalama işinde mumyayı korumak için bol  kimyon kullanırlardı.
 • İlk yapılan Viagra ne bilin bakalım? Şeker!
 • Aztekler günde 50 fincan çikolata içerlerdi. Buna acı su diyorlardı.  İçine chili  biber de ekliyorlardı.
 • İngilizlerin ünlü zencefilli kurabiyelerini Kraliçe 1. Elizabeth ve şefleri yaratmıştı.  Amaç kraliçenin konuklarını eğlendirmekti.
 • Çiftlik somonu deniz somonuna göre daha yağlıdır. Yeri dar olduğu için hareketsizdir, eti daha yağlı, yumuşaktır. Vahşi somon daha diri kaslıdır, denizde rahatça yüzdüğü , savaştığı için.. Okyanusta bir atlettir o. Dokunduğunda sertliğini hissedersiniz.
 • Aztekler avokadoya meyveleri testise benzediği için testis ağacı derlermiş.
 • Avokadonun çekirdeğini hazırladığınız avokado dipine koyun. Kararmasını engeller. Limonunuz yoksa bunu deneyebilirsiniz.
 • Deniz ve kara ürünlerinin birarda kullanıldığı tariflere Surf& Turf denir.  Örneğin; Bonfileyle deniz tarağını birarada sunmak gibi…  Bu tarif MS. 33 yılında İmparatoır Tiberius zamanından kalmadır .
 • Eti çevirmek için  çatal kullanmayın. Etin suyu akar. Halbuki etin suyunu korursanız daha lezzetli olur. Eti delmeyin.
 • Tonu çok pişirmeyin. İçi kırmızı olmalı. Et gibi çıkar.
 • Romalılar soğanı aynı elma gibi ısırarak yerlerdi.
 • Eski Mısırlılar mumyaların gözünü çıkarır ,bunların yerine arpacık soğanı yerleştirirlerdi. Nedeni şuydu: Soğan birçok katmandan oluşuyor. Adı İngilizce onion .Onion İnglizcedeki  union sözcüğünden – ‘birleşim –katmanların birleşimi’nden geliyor.  Ölüm ve yaşamın birada olması, katmanların iç içe geçmesi… 

Sen İngilizsin, aşçı olma, polis ol ! 

Monako’da çalışırken birçok yaşını başını almış Fransız aşçının arasındaki tek İngilizdim. Üstelik 18 yaşındaydım. O zamanlar Fransızlarla İngilizler birbirlerinden pek hoşlanmıyorlardı. Mutfakta en kötü işleri hep bana veriyorlardı.  Demet demek chili biberini  ince doğramak gibi!   Tuvalete gidip döndüğümde herkes gülerek dalga geçerdi benimle ve sorarlardı:
"Yanıyor mu hala ?" 

Yaşlı Fransız şefimizden herkes çekinirdi. Mutfağın kralıydı. O yürürken herkes iki yana açılırdı. Bir gün  uzun şapkası ve sarkık bıyıklarıyla mutfakta   ilerlediğini gördüm. Yürüdü, herkes açıldı,  geldi , önümde durdu:

"İngiliz benim alanımda senin işin ne?"
"Sizin alanınız mı şefim ?" diye kekeledim.

En iyi aşçılar Fransızlardan çıkar !
Peki… Ben ne olayım o zaman ?

Sen İngilizsin.İngilizlerden iyi polis olur.  Polis ol !"
 

Prenses Stephanie’ye aşık oldum ! 

Krallardan , ünlülere bir çok kişiye servis yapmış Alan Coxon.
Michael Jackson, Grace kelly, Prince Charles, Frank Sinatra, İngiltere eski başbakanlarından John Major servis yaptığı ünlülerden bazıları… 

Monako’da çalışırken Prenses Stephaniye aşık olmuştum.  Ben ondan birkaç yaş büyüğüm. ( Prenses şu anda 45 yaşında) 18 yaşındaydım.
Yolda yürüyordum.  Bisikletiyle kaldırıma çarpıp düşen birini gördüm. Yardımına koştum, yerden kaldırdım: Prenses Stephanie’ydi! O zamanlar çok güzeldi! O anda vuruldum !
Aynı gece çalıştığım Lowes Hotel’de bir resepsiyon vardı. Ben de bir köşede et kesiyordum.  Tüm aile gelmişlerdi. Prenses beni hemen tanıdı, babasına eğilip bir şeyler fısıldadı. Prens Rainier bana bakıp şefkatle gülümsedi , başını salladı. 

Unutamadığınız bir anı var mı  diğer ünlülerle …? 

Michael Jackson içimi burkmuştur.   Genellikle Disney’e gider, etrafındaki body –guard ordusuyla  kimsenin kendini göremeyeceği bir yere çekilir , oradan etrafı , kalabalıkları seyrederdi. Hayatın içinde olmak istiyordu aslında ama bu mümkün değildi. O da böyle bir yöntem bulmuştu.  Hayatın içinde olanları onların arasına saklanarak izliyordu.

Neyi severdi ? Ne yerdi ?

Çoğunlukla salata !
 

Alan Coxon’dan acı biber soslu bıldırcın yumurtası.

Her tarifinde İstanbul’un bir ünlü bir aşçısı ona eşlik etti. Bu tarifi yaparken ona mutfakta yardım eden de  ben oldum.
Güneydoğu Asya’da esinlenilmiş bir tarif bu. Kokteyl mönülerinde veya önden  ağız oyalayıcı olarak ikram edebilirsiniz. Müthiş lezzetli , ve ikramı çok hoş. 

Malzeme: 

10 adet bıldırcın yumurtası
2 adet acı kırmızı biber tohumları temizlenmiş, ince doğranmış
4 çorba kaşığı soya sosu
3 çorba kaşığı balık sosu
3 tatlı kaşığı toz şeker
½ tatlı kaşığı tuz ve taze çekilmiş karabiber
1 adet misket limonu; rendelenmiş kabuğu ve suyu
Maydanoz yaprakları 

Hazırlanışı:

Yağı bir wok tavada kızdırın. Haşlanmış yumurtaları altın sarısı renk alıncaya ve kıtırlaşıncaya kadar kızartın.  Bir kevgirle yağdan alıp üzerine kağıt havlu serilmiş bir tabağa çıkartın.
Bir kapta sos için geri kalan tüm malzemeyi iyice karıştırın.
Yumurtaları bir Çin kaşığına yerleştirin. Üzerlerine bu sosu vererek servis edin.

Tanrıların Oyun Alanı: Gleneagles 

İskoçya’dayım. Edingburgh’dan arabayla 45 dakikada adeta bir tablonun içinden geçtiğinizi sanarak Gleneagles’a varıyorsunuz.  
Muhteşem bir doğanın içinde yer alıyor otel. Sonbaharın tüm renkleri  sessizliğin sesiyle, bir senfoniyle karşılıyor sizi… Pastoral bir senfoni bu ! 

7 Haziran 1924’deki açılışında basın ‘ Tanrıların Oyun Alanı ‘ diye tanımlamış Glenaeagles’ı…  Açılış balosu  müziği balo salonundan BBC aracılığıyla ve BBC tarihinde ilk kez  tüm İngiltere’ye yayınlanmış. 

1920-30'larda ise İngiliz   sosyetesi ve zengin Amerikalıların gözdesiymiş.2 Dünya Savaşı sırasında askeri hastane olarak kullanılmış. Savaştan sonra tekrar otel olarak devreye girmiş. 

2005 ‘te G8 toplantısı burada yapılmış. Girişteki asansörün hemen yanında Tony Blair,  George Bush, Kofi Annan gibi devlet liderlerinin toplu fotoğrafı karşılıyor sizi.

Aldığı ödüllerden bazıları mı?

En İyi Avrupa Resortu ( Conde Nast Traveler)
En İyi Golf Resortu ( Conde Nast traveler)
Dünyadaki En Lüks Hotel ( Sunday Herald gazetesi okurları)
 

İskoçlar’ın Milli Yemeği : Haggis

Koyunun kalbi, karaciğerve  akciğerleri kıyma haline getirilip yulaf soğan ve baharatla karıştırılıyor.Sonra işkembe içinde yaklaşık 3 saat pişiriliyor Haggisi bir tür sosis olarak düşünebilirsiniz. İçeriğine bakınca çoğunuz yüzünüzü buruşturabilirsiniz,ama sakatattan pek hoşlanmadığım halde haggisi yiyebildim. Tadı fena değil. 

Robert Burns Yemeği’ne katıldım.

Robert Burns İskoçların milli şairi.  1759-1796  yılları arasında yaşamış. Ölümünden sonra onu anmak için şiir günleri- geceleri düzenlemeye başlamışlar. Bunlardan birinde 1805’te içlerinden biri’ Hadi haggis yiyelim bu akşam’ demiş. Yemeği yemeden önce Robert Burns’ün ‘ Haggis’e Sesleniş’ adlı şiirini okumuşlar.  Ardından haggis yenmiş , viskiler içilmiş. O toplantı öylesine başarılı olmuş ki   bir gelenek olarak yerleşmiş. Bu törene de   ‘Robert Burns Supper ( akşam yemeği)’adını vermişler. 

Benim katıldığım tören otelin 1924’de açılış gecesinin olduğu  balo salonunda yapıldı. İskoçların geleneksel giysileri içindeki gaidacıyla,elinde haggis tepsisiyle aşçı salona girdi. Bütün salonu gaida müziği eşliğinde dolaştılar. Sonra gaidacı yaşlı İskoç  Robert Burns şiirini okudu, tören gereği ayağa kalkıp  viski bardaklarımızı  Burns şerefine kaldırdık.  Gaidacı da  haggisi ortadan ikiye böldü ve bize dağıttılar. 

Tullibardine1488  viski imalathanesi 

Bu bölgeye giderseniz  İngiltere’nin en eski imalathanelerinden birini de gezmeden, viski tadımı yapmadan  dönmeyin; Tullibardine 1488 ! 

1488 ‘de  Kral 4.James işte tam da şu anda Tullibardine’in bulunduğu mekandaki bira imalathanesinden taç giyme töreni için  bira alır. Bu yüzden adına 1488 tarihini de eklemişler. Tullibardine Glenagles Oteline çok yakın olan  Blackford’da. 10. Yüzyılda Kral Magnus’un karısı bu yörede bir  geçiti geçerken atından düşer ve boğulur.  Trajedi kralı ve köy halkını o kadar etkiler ki  yöreye  ‘Blackford’ ( =Karageçit)  adını verirler. 

 

Merhaba, 

Turizm denince aklımıza hep ne geliyor…?
Deniz,kumsal, güneş…..  Ve bu üçlünün olduğu şehirler….
Oysa ülkemizde, doğusuyla batısıyla iç anadoluda gizli kalmış bir sürü hazine var.
İşte Beypazarı da onlardan biri. Üstelik ülke turizmine  çok büyük katkısı olan şehirlerimizden.… 

BEYPAZARI... 

İç Anadolu’da bölgesinde yer alıyor, Ankara’ya bağlı bir ilçe.
Aracınızla gitmek isterseniz;Ankara'nın  98 Km batısında, İstanbul’a  320 km. uzaklıkta.
Eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde.

Beypazarı ilçesine ilk çağda Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, daha sonra da Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar  egemen olmuşlar.
Roma döneminde, İstanbul'u Ankara ve Bağdat'a bağlayan önemli büyük tarihi geçit yolları üzerinde bulunan Beypazarı’nın ilk  adı Lagania; yani  "Kaya Doruğu Ülkesi" 

Osmanlı döneminde askeri sistemin belkmeiğini oluşturan  Tımarlı Sipahi Merkezlerinden biriymiş.
Yöredeki Sipahi beyine ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna dayanılarak "Beğ Bazarı" diye adlandırılmış.

Evliya çelebi de Seyahatnamesi’nde  Beypazarı’nın ne güzel, berketli, gezilesi bir  yer olduğunu vurguluyor. 

Gezmek için en iyi zaman sonbahar.
Belediyenin ücretsiz rehberlik hizmeti var. 

İşte  Beypazarı’nda  yapmadan dönmeyin diyeceklerim : 

1- Hıdırlık tepesi’ne çıkın !

Şehrin en yüksek noktası burası. Şöyle şehre bir kuşbakışı bakın önce ..   Bu güzel şehri dolaşmaya başlamadan önce içinize çekin.  
Bu tepeden tarihi konakları, doğal güzellikleriyle tüm Beypazarı  bir anda avucunuzda…

2- Beypazarı sokaklarında yürüyün.

Hıdırlık tepesinden sağa döndüğünüzde kendinizi eski kasabanın içinde bulacaksınız. 3000 ahşap ev, 200 yıllık çarşısıyla kendini korumayı başarmış bir yer burası…İlk dikkatimi çeken  cumbalı,guşgana adı verilen çatıları olan 2-3 katlı evler. Adı kuş konağından geliyor bu evlerin.  Eskiden kadınlar özel eğlencelerinde, erkekler iftar yemklerinde kullanırlarmış bu çatıları.Diğer günlerde de sebze, hamur kurutma işleri burda yapılıyor. 

3-Alaattin Sokak’taki tarihi konakları gezin, alışveriş yapın, yerlilerle sohbet edin .

Alaattin Sokak restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış birçok tarihi konağı barındırıyor. Aynı zamanda yöresel ürünlerin satıldığı standlar da kuruluyor burda; şehrin en gözde mekanı. Beypazarlı ev kadınlarının tarhana, yaprak sarması, cevizli tatlı sucuk,, bazlama, baklava gibi  yemeklerini tadın. Marifetlerini  sergiledikleri tezgahlardan alışveriş yapın. Onlarla sohbet edin. 

4-  Müjgan Abla’nın  Yeri’nde öğlen yemeği yeyin.

80 katlı baklava, yaprak sarma, tarhana… Öğlen yemeği için en iyi adres burası.. 

5-İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları’na uğrayın.

Burda kaybolmak üzere olan el sanatları , meslekler  yaşatılmaya çalışılıyor.  Neler mi var? Kunduracı, semerci,dokumacı, kalaycı, yorgancı, bindallı işlemeciliği…Yöre kültürüne ait tüm ürünleri burada bulabiliyorsunuz.
Burada ziyaretçiler kendileri de tezgah başına geçip üretim aşamasına katılabiliyorlar. 

6-Yaşayan Müze’yi ziyaret edin.

Abbaszade Ailesinin 19. yüzyılda inşa ettirdiği 2 konağı da ziyaret etmenizde fayda var. Bu konaklar Beypazarı Belediyesi tarafından restore edilmiş.
Biri Yaşayan müze olarak hizmet veriyor. Diğeri ise (Adalet Konağı)misafirhane  olarak kullanılıyor.
Beypazarının en güzl konaklarından biri. Osmanlı dönemimin mimari yapısını yansıtması açısından önemli bu 2 konak. 

7-Havuçlu bişey yeyin ! 

Çünkü burası Türkiyenin havuç deposu! İlçenin girişinde sizi kocaman bir havuç heykeli karşılayacak. Tezgahlar arasında en canlı olanı da zaten havuç suyu satılan tezgahlar. Gözünüzün önünde sıkılıyor. Türkiye üretiminin %50-60’ını Beypazarı karşılıyormuş.  
Tabii havuç değişik biçimlerde karşımıza çıkıyor: Havuç lokumu, cezerye ,havuç reçeli ve dondurması ! 

8-Beypazarı Kurusu alın…

Beypazarında akşam evine dönen birini elinde mutlaka kuru görüyorsunuz! ‘İskoç bisküvisine rakibiz ‘diyorlar… Tereyağı, un ve sütle yapılan kuru dayanıklı bir kurabiye çeşidi…  Veya peksimet de denebilir. Aslında ikisi arası bir şey kuru…En önemli özelliği mi?  Neredeyse 1 yıl dayanıyor!   Üstelik katkısız! Çay saatleri için enfes ! 

9-İnözü Vadisini ziyaret edin.

İnözü Vadisi  doğa- severler için kaçırılmaması gereken bir yer. Nazlı nazlı akan İnözü çayı ve yeşil bir cennet sizi bekliyor burada. Burası doğal sit alanı; mağaralar, kaya mezarları ve kiliseler de var. Buraya kadar gelmişken yöresel yemeklerden Uruş kapaması ve höşmerimin de  da tadına bakmak lazım.    İnözü Vadisi hayvan ve bitki coğrafyası açısından çok önemli; nesli tükenmekte olan   bazı endemiklar burada yaşıyor. Örneğin; Beypazarı geveni.Akbaba, karaleylek,kızılşakhin, geyik,ayı da görmek mümkünmüş. 

10-Takım yemeği yeyin.

Taş Mektep’teyiz. 150 yıl once okulmuş burası.Günümüzde takım yemeği yemek isteyenler soluğu burda alıyor.  Takım yemeği düğünlerde davetlilere verilen yemeğin adı.
Takım yemeğinde neler var bakalım..
Piirnç çorbası, etli nohut, yaprak  sarma,pilav,baklava, üzüm hoşafı.. Bakır tepsilerde sunuluyor. 

11- Telkari  alın.

Telkari Gümüş İşlemeciliği Beypazarı’nın en önemli simgelerinden biri.  Belediye Binası’nda buluna Gümüşçüler çarşısındayız . Burası özellikle kadınların başını döndürecek bir yer. Aynı zamanda şehir merkezinde de bir çok gümüşçü var. 

12-Doğa Evi’ni ziyaret edin.

İlçe merkezinde tarihi bir evde hizmet veriyor. Doğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi’nin ortak projesi.  Burasının amacı bölge doğasını anlatmak. Ziyaretçilere fraklı gezi rotaları gösteriyorlar. 

13-  Suluhan Kervansarayı’nı dolaşın.

Çarşının içinde bu kervansaray. 17.yy başında 1683’de yapılmış. Klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında. 2 katlı bir kervansaray. 

14- Beypazarı güvecini tatmadan dönmeyin !

Güveç düğün, cenaze ve mevlitlerin ana yemeği burada…Gerçekten de türkülere konu olacak kadar lezzetli.En ünlü güveçciyi buldum. 118 yıllık Tarihi Güveç Fırını.

 

Resmin içinde gezinmek için çift tıklayın veya altta ki küçük resimlere basın ve Safranboluyu keşfedin...

SAFRANBOLU

Safranbolu Karabük ilimize bağlı bağlı bir ilçe..
1994 Yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alındı.
2003 yılında Rodos’ta yapılan Avrupa Tarihi Kentler Birliği Toplantısında   Avrupa’da “En İyi Korunan 20 Şehir”den biri seçildi.

Ulaşım:  Safranbolu karayoku ile İstanbul’a 396 km. ,Ankara’ya 215 km, İzmir’e 729 km. mesafede.
Gezmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve sonbahar. Ama kışın kar altında da çok güzel Safranbolu…

İşte Safranbolu’da  yapmadam dönmemeniz gerekenler. İlk 10 sıralamamız şöyle: 

1- Safranbolu sokaklarında yürüyün.

Safranbolu sokaklarında yürürken kendinize geçmişe ışınlanmış hissediyorsunuz. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtıyor bu sokaklar, evler…. Tarihi yüzyıllara dayanan evleri, çeşmeleri, kalesi, saat kulesi, camileri, han ve hamamları, taş kaldırımlı sokakları ve köprüleriyle bir anda kendinizi bir  zaman tünelinde buluveriyorsunuz.

 2-Bir Safranbolu konağı’ nda kalın.

Önerim Gökçüğlu konağı. ( 370 712 6372 veya Güllü Konağı) En güzel Safranbolu evlerinin  olduğu bölge Bağlar’da bu konak.
Eskiden Saframnbolulular yazlık olarak bu bölgeyi kullanırlarmış.
Safranbolu evlerinin tüm karakteristik özelliklerini bu konakta görmek mümkün.  Konak yaklaşık 120 yaşında,asıl sahiplerinden sonra hiç el değiştirmemiş. İşte bu yüzden de günümüze kadar korunarak gelebilmiş.
Haremlik selamlık düzeni belirgin.
İki bölüm arasında yemek tepsilerinin bırakıldığı gömme dolap aynen korunmuş.
Her oda vaktiyle adeta ayrı bi ev işlevi görmüş; sedirleri, ocakları gusülhaneleriyle… ahşap dolapların içindeki gusülhanler eski dönemin duşakabinleri diyebiliriz.
Bu odalarda geceyi geçiriseniz 100-200 yıl önceki gibi tavandaki geometrik desenlere bakarak uykuya dalıyorsunuz. 

3-Cinci Han’ı dolaşın.

Telefon : +90 370 712 06 80  |   Fax : +90 370 712 06 54
Eski Çarsi Çesme Cinci Han Safranbolu / TÜRKIYE

Cinci Han Safranbolu eşrafından  Kaşbaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında yaptrılmış. (Cinci Hoca) Mimarı kim kesin olarak bilinmiyor.
Dönemin baş mimarlarında Kasım tarfından yapıldığı düşünülüyor. Devşirme olarak yetiştirlen ustaların tecrübesi ve el becerileriyle yapılmış.
Yapı malzemesi olarak moloz, kesme taş, birleşimlerindeyse Horasan harcı kullanılmış. 

4- Tarihi Arasta Yemeniciler Çarşısı’nda kahve için.

Bu çarşıda yüzyıllarca ülke insanına çarık üretilmiş. Yemenilerin kalitesi  kimliğini gizlyen görevliler tarafından denetlenmiş.
Denetleyiciler de yine meçhul üst makamlar tarafından kontrol ediliyormuş. Bu denetlemelerde kötü çarık ürettiği belirlenen esnafın yemenisi dükkanın çatısına atılırmış.
Pabucu dama atılmak deyimi işte buradan geliyor. O esnaf bir d aha kahveye giremezmiş !
Tarihi çarşı içinde kalımış tek yemenici Ethan Usta. (0505 466 4713)  Hazır buraya kadar gelmişken ayağınıza uygun bir yemeni alın.
Ayrıca buradaki Boncuk Kahve’de bir kahve içmeyi de unutmayın. Kahvenin  geçmişi 1600’lı yıllara uzanıyor. 

5-Kaymakamlar Evi’ni ziyaret edin.

Eski Safranbolu sakinleri kışın Çarşı adı verilen kent merkezinde kalırlarmış. İşte Kaymakamlar Evi de kışlık evlerden biri.
18. ve 19. yy. Türk toplumunun geçmişini, kültürünü, yaşama biçimini ve teknolojisini yansıtan Safranbolu Evleri arasında önemli bir örnek. 18. yy. başlarında yapıldığı sanılıyor.
Sahibi Safranbolu kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendi’dir. Hacı Mehmet Efendi’ye yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” denilmesi nedeniyle ailesi; dolayısıyla evleri de halk arasında bu isimle söylenegelir olmuştur.
Safranbolu Çarşı’sı içinde, Hıdırlık Yokuşu Sokağı üzerinde bulunan yapı özgün bir Türk Evi niteliğinde... 

6- Şehre Rum mahallesi’nden  bakın.

Turistlerin gözünden kaçan bir mekan Rum mahallesi. Rumların mübadeleyle bölgeden ayrılmasıyla birlikte evler sahipsiz kalmış. Bu sokaklarda bir tur atın. Buradaki Adalar Kafe  Safranbolu’nun panoramik manzarasına karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz özel bir mekan. 

5-Dönerle kahvaltı yapın. 

Safranbolu’ya has bir adet bu; dönerle kahvaltı….İlk duyduğumda çok tuhaf geldi. Merkez Lokantası’ndayız. ( 370 72514 78)!  
Ev yemekleri sunan mütevazı br esnaf lokantası burası. Her cumartesi kent pazarına giden ahali için özel olark hazırladıkları  bir dönerleri var.
Ama haberiniz olsun; bu döner öğlene kadra bitiyor. 

7- Delioğlan sarığı ,sini çöreği ve bükme yeyin.

Deloğlan sarığı yöresel tatlılardan…
Sini çöreği; Kıymalı,ıspankalı cevizlibir çörek. ( Kavuşturucu Konağı’nda yapıyor. İlhan Kavuşturucu (370 712 1757).
Bükme: Kıymalı, pazı ve ıspanaklı bir tür kapalı pide. Yüklü kurbağ gibi olanı makbul. 

8.  Kente adını veren safran bitkisini tanıyın.

Safranbolu denince aklan safran bitkisi geliyor. Safran deyip geçmemek gerek,  Dünyanın En Pahalı Baharat Bitkisi.
Safranbolu’ya Adını Veren Bitki,
Mübarek Bitki,
Sahteciliği En Fazla Yapılan Baharat,
Kendi Ağırlığının 100.000 Kat Suyu Sarıya Boyayan Bitki,
Adına Festival Düzenlenen Bitki,
Bir Gramı Altının Gramına Eşdeğer Tutulan Bitki...
Osmanlı mutfağında safranın önemli bir yeri vardı. Safran tavuk ve balık çorbalarında, pilavlarda,tatlılarda kullanılırdı. Osmanlı döneminde Tokat, Izmir,Adna ve Safranbolu’da yetiştirilen safran artık sadece Safranbolu’da üretiliyor.
Yıllık üretim miktarı ise 12-13 kg. Safran çiçeği muhteşem eflatun rengiyle ekim sonunda açıyor. Çiçeğin üç parçalı olarak uzayan kızıl portakal renkli dişi organı  safran olarak yararlanılan bölümü. Hem baharat olarak, hem de ilaç sektöründe kullanılıyor.
Ayrıca ağırlığının binlerce katını sarıya boyayabiliyor.Gerçek ve katkısız safranın gramı 25TL: SAFRANBOLU’YA gidildiğinde safran almanızı öneririz.
Zaman içerisinde boya teknolojisi ve  ilaç sanayi indeki gelişmeler,  fiyatının pahalı olması tüketimin iyiden iyiye azalmasına neden olmuş.
Günümüzde Safran tarımı, Devlet destekli projeler ile yaşatılmaya çalışılmakta. 

9--Safranbolu lokumu alın.

Safrabolu’da lokum en büyük ikram. Çikolata, şekerden daha fazla tüketiliyor. Lokumu çok lezzetli. Lokum işinin Safranbolu’ da aynı zamanda kültürel bir boyutu da var.
Lokum ustalarının çoğu çocukluktan yetişmiş,bu mesleği babalarından, dedelerinden devralmışlar. Lokum nişasta , şeker, su gibi son drece basit üç malzemeyle yapılıyor.
Bakır kazanlarda tahta kaşıkla sürekli karıştırılarak pişirilirmiş. Şimdi mekanik küreklerele karıştırılıyor. Safran lokumunu sadece Safranbolu’da bulabilirsinz. 

10-Yörük köyünü  ziyaret edin.

Yörük köyü Sfranbolu^nun hemen yanı başında , sadece 20 km. uzaklıkta. Bu yüzden hazır Safranbolu^ya kadar gitmişken burayı  da kaçırmayın. 750 yıllık bir köy burası. 450 yıldır ayakta olan Odabaşı evi gelmiş geçmiş en eski ev unvanına sahip. Köyün tamamı açık hava müzesi gibi. Köyde konaklama tesisi yok. İlla konaklamak istiyorsanız ev-pansiyonlardan yararlanmanız gerekiyor.
Hüsyein, Hacı ve Davut isimli 3 kardeşin yönetimindeki yörük aşiretlşeri .Orta Asya’dan dağılan Oğuz Türklerinin   kollarından biri. 3 kardeşin en büyüğü Hüseyin ve beraberindekiler bugünkü Yörük Köyü’nün  ortasındaki  Hafız Pınarı olarak bilinen yere çadır kurup yerleşmişler. Zamanla meralar yetmez olmuş, dğer kardeşler de kendi adlarıya anılacak olan köyler kurmuşlar.
Köydeki en eski ev 450, en yeni ev 90 yıllık. Uğura inanan Yörük köyü sakinlei evlerinin saçaklarına vurdukları geyiklerin boynuzlarını asarlarmış.
Köyün eve baklavası, gözlemesi, ayranı ünlü. Yörük Kilerinden salça, tarhana,erişte. alabilirsiniz. Tonoz’da ise hediyelik eşyalar size bekliyor. 

Türkiye’nin en güzel köyü: ŞİRİNCE 

Adı gibi şirin bir köy Şirince. Çevresi turist kaynıyor ama köye geldiğiniz an ‘ Uzaklardayım’ hissi yaratıyor. Günümüzün hızlı metropollerinde yaşayanlar için tam bir sığınak…
Eğer ‘Her yere yakın olayım, ama kafamı da dinleyeyim ‘diyorsanız hiç düşünmeden  Şirince’yi seçin. 

Nasıl gittim ? 

İstanbul’dan Şirinceye ulaşmak sanıldığından çok daha kolay! Sadece 1,5 saat sonra köyde bilin kendinizi !
İstanbul’dan İzmir’e 45 dakikada uçuluyor. Havalanından  taksi tuttum. ( pazarlıkla 120TL) 45 dakikada Şirince’deydim. 

Nerede kaldım ?

Jodie Foster kaldıysa elbet bir bildiği vardır! Ben de onun gibi Güllü Konakları’nı seçtim. Güllü Konakları köyün en tepesinde. Köyün hem içinde, hem dışında, kalabalıktan uzaktasınız. Manzara harika! Sahipleri ünlü işadamı Halit Narin’in kızları Oya-Mine Narin. Konağın gurmelere layık bir restoranı var.
Akşam yemeklerini burada yeyin. Restoran dışarıdan gelenlere de açık. Sunduklar yiyecekler,süt, sebzeler meyveler hep kendi çiftliklerinden.  
Çevreye saygılı bir tesis, yakıt olarak bile pirina dedijkleri kırılmış  zeytin çekirdeği kullanıyorlar. Konak orijinal bina aslına sadık kalınarak restore edilmiş. 

Otelin müdürü Zeynep Erdilek ‘le sohbet ettim:

"Jodie Foster , Oprah Winfrey  buraya geldilerse bir bildikleri vardır" dedim ben de geldim !
(Gülüyor)
Oprah Winfrey ekibini cruise gemisiyle  İzmir’e getirdiğinde  yakın arkadaşlarıyla buraya gelmişti.
Burada bir gün geçirip, dinlendiler, yemek yediler, mutfağımızı Türkiye’de bulundukları süre boyunca yedikleri restoranlar arasında ilk 3’de buldular, tabii bu çok mutlu edici..

Oscar ödüllü Jodie Foster bu yaz kaldı sizde ailesiyle değil mi…?

Evet..Bu seferki  daha çok ailece çocuklar için yapılan  bir kültür seyahati imiş.  Şirince ve otelimizin hem dokusundan hem de tarihsel hikayesinden çok etkilendi, keyifli bir iki gün geçirdiler ailecek.
1980’li yıllarda Efes’i ziyaret etmiş O zamandan bu yana Teras evler açıldığı için çok ilgisini çekmiş.
Kişisel olarak tarihe ve arkeolojiye çok meraklı bir hanım Örneğin ; rehberi dedi ki ‘ O kadar iyi biliyordu ki, bazen benim yerime çocuklarına o anlattı.’

Nasıl bir anne?

İki kadın* da tam bir ebeveyn. İlgili, şefkatli, çok iyi anne modeli her ikisi de…
( Jodie Foster’ın eşi bir  kadın) 

Ne yiyor, kilosuna dikkat ediyor mu?

Jodie Foster vejetaryen. Sebzeli güveç, salata balık öyle şeyler yiyor… 

Konak muhteşem, herkesi memnun eder, ama sizin bir de ‘Şirince içinde  gizli bir cennet’ dediğiniz bağ eviniz var… 

Evet!Güllü Konak Bağ Evi Şirince’nin manzarası itibari ile en güzel noktasında, otelimize 10 dakika  mesafede, biraz daha yüksek bir konumda yer alıyor.
Köyün en eski taş evlerinden biri, içerisine asma kat bir yatak odası ekledik, binanın dışından çıkılan ve sizi muhteşem manzara ile buluşturan bir de asma balkonu var.
Etrafı zeytin ağaçları, üzüm bağları ve lavantalar ile çevrili. Küçük bir aile veya iki kişi için her türlü konfor düşünülerek dekore edildi, minik bir kütüphanesi bile var.
Ne kadar anlatsam kifayetli olmaz tecrübe etmek lazım !
Güllü Konakları Tel:  0232 898 31 31 

Gitmek için en iyi zaman?

Eylül – Ekim ve Nisan- Mayıs- Haziran .Yani gitmenin tam zamanı şimdi ! 

En güzel manzaralı restoran ?

Güllü Konaklar ve  Artemis . İkisinin  manzarası ayrı güzel, konseptleri  farklı…  
Eşinize özel olduğunu hissettirmek istiyorsanız Güllü Konakların restoranını seçin. Az masayla özel servis sunuyorlar.
Artemis Restoran  eskiden köy ilkokulu olan binada. Bina da, bahçesi de çok keyifli.  Özellikle akşamları ışıklandırılımış köyü buradan seyretmeye doyamadım. 

En otantik restoran?

Ocakbaşı. Bir aile işletmesi. Bir öğlen yemeğinizi burada yeyin. Yemeğinizi yerken yan tarafta onlar tarhanalarını yoğuruyor,  biberlerini ipe geçiriyorlar.
Burada yöreye özel çökelekli biber kızartması  yeyin.  Evet kızartma ama kırk yılın başı yemenin bir zarar olmaz !
Tarifini Ocakbaşı restoranın sahibesi Zeynep Hanım’dan aldım : 

Çökelekli biber kızartması

1 paket çökelek
4 yumurta
İstediğiniz kadar maydanoz 

Malzemeyi karıştırın.
Sivri iri yeşil biberleri çekirdeğini çıkartmadan  bıçakla ortadan yarın.
İçlerini bu malzemeyle doldurun.
Zeytinyağında kızartın.
Biberleri tavadan alın.
Bu yağın içine küp kesilmiş domatesleri doğrayın, karıştırarak pişirin.
Biberlerin üzerine dökerek servis edin. 

Ne içmeli ?

Güllü  Konakları’ndaki Mürver şurubunun tiryakisi oldum.
Yöreye özgü meyveli şaraplar da mükemmel olmasa da hoş aperatifler. 

Ne alınır ?

Kesinlikle Demetrius’tan takı!  Baba oğul Sedat ve Emre  Kantaroğlu’na ait bu takı dükkanı  her kadını ağına düşürür cinsten!  
Sedat Kantaroğlu bir artizan ;Troya filminin de takılarını hazırlayan kişi.
Ayrıca zeytinyağı, meyveli şarap, boncuklu sabunlar, ev yapımı tarhana, kuru incir  ve köylülerin ürettiği daha pek çok şey… 

Kiminle tanışmalı ?

Köyün en yaşlısı Ali Kaya ile! ‘ 2 eş, 4 evladım var toğrağın altında ‘diyor ama kendisi hayata hala sımsıkı bağlı.
1924 yılında henüz 2 yaşındayken mübadele nenediyle Kavala’dan gelmiş ailesiyle. Belki de köyün en renkli kişisi !
Onu bulmak için oğlunun işlettiği kahveye gittiğimde çatır çatır hesap yapıyordu.
Nasıl bu kadar sağlıklı kaldığını sordum. ‘ Ben her şeye uyarım!’ dedi. Bir de günde sadece 2 öğün yiyor.
Kokoreç ve midye dışında her şeyi yiyormuş. 

Nerelere gidilir ? 

Şirince’de kalın. Çevredeki yerlere günü birlik geziler düzenleyin.
Efes, Selçuk en yakın yerler. Biraz daha uzaklar derseniz Pamukkale var. 

Efes ve Selçuk 

Şirince Selçuk arası 9 km. Şirince meydanından her yarım saatte bir kalkan dolmuşlar var ( 3TL). 10 dakikada Selçuk’ta oluyorsunuz.  
Dolmuşun sizi bıraktığı yerden de taksiyle Efes’e gidin.  İyi bir kitap eşliğinde kendi kendinize gezebilirsiniz.  Yanınıza mutlaka şapka ve güneş gözlüğü, kremi alın.
Efes’te bir tepenin altından  zenginlerin oturduğu Teras evler gün ışığına çıkartıldı. Burayı gezmeden sakın dönmeyin.
Selçuk’ta İsa Bey Camii, St. John Kilisesi, Selçuk Müzesi, Artemis Tapınağı görülecek yerler arasında…
Efes’i gezdikten sonra öğle yemeğini Selçuk Köftecisi’nde yeyin.  Köftesi de, yemekleri de enfes! Buradaki tahinli keşkülü es geçmeyin.
Selçuk Köftecisi Tel: 0232 892 66 96. 

Pamukkale

Pamukkale’ye otobüsle çok rahat  gidip dönebiliyorsunuz. ( Kişi başı 45 TL)  Yolculuk 3 saat sürüyor.
Pamukkale’de travertenleri gezip, doğal havuzlara girin. Tepede Hierapolis kentinin kalıntıları var.
Mümkün olduğunca hafif bir çantayla gidin, çünkü eşyalarınızı koyabileceğiniz bir yer yok. Güneş kremi ve şapka şart. 

Neyi okumadan gitmeyin?

Dido Sotiriyu’nun "Benden Selam Söyle Anadolu’ya" kitabını….  Bu kitapta anlatılan köy Şirince. Şirince 1924 ‘e kadar bir Rum köyü.
1. Dünya Savaşı’nın ardından Yumanistan ve Türk hükümetlerinin aldığı kararla her iki taraftaki Rum ve Türkler Bundan sonra barış içinde yaşamalarının imkansızlığı düşünülerek  karşılıklı yer değiştiriyor.
1924’te boşaltıldıktan sonra  Buraya Yunanistan’dan gelen Türkler yerleştiriliyor. Köy tamamıyle 1. Derece SİT alanı. Bu yüzden  günümüze kadar bozulmadan kalabilmiş. 

Mimari hırsın  doruk noktası: Dubai 

Kısa-kısa Dubai 

- Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten oluşuyor. Bunlardan en çok bilinenler Dubai ve Abu Dhabi.
- Dubai 2. büyük emirlik. En büyüğü ülkenin %80’ini oluşturan Abu Dhabi.
- 2006’da başa geçen Şeyh El Maktum yönetiyor. Halk arasında lakabı  Dubai CEO’su.
- Dubai’de yeşil ve çiçekli alanların bolluğunu görünce şaşıracaksınız.  Hükümet yeşillendirme programına  büyük zaman ve para harcıyormuş.
- Kişi başı su tüketiminin en fazla olduğu yer  sizce neresi? Evet, yanılmadınız! Birleşik Arap Emirlikleri!
- Türkiye ile saat farkı 2. Bizden 2 saat gerideler.
- İstanbul-Dubai Uçuş  süresi 4 saat kadar. THY’nın gece saat 12’ de kalkan uçağı var. Uyandığınızda Dubai’desiniz ve kahvaltı zamanı.
- Şu anda hava sıcaklığı 28-30 derece arası. 

Dünyanın en yüksek binasının 123. katına çıktım!

Burj Khalifa  dünyanın en yüksek binası.828 m. uzunluğunda. 163 katlı. 158. katında cami varmış. 2010 da açılan binadaki ofis fiyatları metrekare başına 43 bin dolar!

Etrafı çok büyük bir havuz ,oteller ,inanılmaz büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, restoranlar, eğlence mekanlarıyla çevrili. Ben 123. katındaki Atmosphere  adlı restorana çıktım. Buradan  fotoğraflar çektim.  Girişten 123. kata asansörle çıkış süresi 2 dakika!. Aynen uçaklarda  olduğu gibi yutkunmanız vey ağzınızı aralamanız gerekiyor. Basınç farkını hemen hissediyorsunuz.

123. kattan  tüm Dubai ayaklarınızın altında. Restoranın özel  bir odası da var. İsterseniz burada özel bir yemek daveti verebiliyorsunuz. 

Ortadoğunun en ışıklı yeri: Dubai Havuzu 

Las Vegas’daki Bellagio Havuzlarını yapan firma yapmış burayı. 1000 farklı su gösterisi yapılabiliyor. Her yarım saatte bir gösteri var. Müthiş bir ışık ve su gösterisi sunuyorlar. Buradan yansıyan ışık 20 mil öteden görülebiliyormuş. Uzaydan bile!

Bir akşam havuzun kenarındaki restoranlardan  birinde  hafif bir yemek yiyerek, karşıma da Burj Khalifa’yı alıp bu gösteriyi izledim. 3-4 kez hem de! Çocuklar gibi ayrılamadım. Arap, klasik ve dünya müziği çalıyorlar. Bence kesinlikle kaçırılmamalı. 

Ve Ötesi: Armani Hotel Dubai 

Burj Khalifa’nın ilk 8 katında Armani Hotel. 38 ve 39. katlar da otel bünyesinde. Dubai Havuzuna bakıyor.Ynai Armani’de kalırsanız bütün bu ışıklı gösterileri otel odanızdan da seyretmeniz mümkün. Ha gürültü istemiyor musunuz? Kapatın pencerelerinizi,odanızdaki televizyondan seyredin gösteriyi... 

Sonradan yalanlandı. Ama  öldürülen modacı Versace’nin yine kendisi gibi İtalyan modacı Armani’ye şunu söylediği dillerde dolaşıyordu:
‘Giorgio, sen leydileri giydiriyorsun, bense fahişeleri!’ 

(Önemli not: Gardrobunuzda Versace’niz varsa alınmayın, benim de 1-2 parçam var. Her kadının da olmalı bence!) 

Armani’nin oteli de  hanımefendi -beyfendilere layık.Daha otelin girişinde saygı duruşuna geçiyorsunuz.  Sofistike renkler, temiz çizgiler binanın ultra-modern mimarisiyle uyum içerisinde… 

Gecesi 26 bin dolarlık süitiyle Atlantis Otel 

‘Dünyanın En Çılgın Oteli’! 2008’de Times Gazetesi tarafından  böyle adlandırılmış Atlantis. İnsan yapımı bir ada olan Palmiye adası üzerinde.  Dubai açıklarında yer alıyor. Turistleri çekmek için neler yapılabileceğine şahit oluyorsunuz.

Buraya da mutlaka zaman ayırın derim. Oteli görünce ’Dubai yine yapmış yapacağını’ diyorsunuz.

Palmiye adasında  David Beckham’ın da bir villası varmış.  Atlantis Otel bünyesinde  65 bin su hayvanı bulunduran akvaryum, su parkı, alışveriş merkezi,restoranlar  var.

Gitmek çok kolay: Şehir merkezinden Palmiye Adası’na tek raylı tren  (monorail)var.  Bu trenin vatmanı yok! Herşey bilgisayar sitemine bağlı. Gişeden biletinizi alıyorsunuz. Tam saatinde duruyor. Kapılar açılıyor. Biniyorsunuz. 10 dakikada Atlantis Otel’desiniz.

Kadın şoför 

Hizmet sektöründe çalışan Arap’a ben rastlamadım. Hintli çok.  Bindiğim taksinin şoförü Sri Lanka’lı bir kadın olan Ayşe ile sohbet ettik yol boyunca. Kocası ölünce 4 çocuğuna bakmak için bu işe başlamış. Paranın azlığından, işin zorluğundan yakındı. Dubai’de 70-80 kadar kadın şoför  olduğunu söyledi.Ricamı kırmadı poz da verdi. 

Royal Mirage Beach Grill

Bence kalınacak yerlerden biri , eski de olsa Royal Mirage.  Arap mimarisi modern çizgilerle iç içe.  Bir kere en önemlisi çok katlı binalardan gına geliyor Dubai ‘de. Burada insan olduğunuzu , doğanın bir parçası olduğunuzu yeniden hatırlıyorsunuz. Sahil restoranında  bir akşam yemeği yeyin.  Gece kumsalda yürüyün. Karşınızda Atlantis size göz kırpsın, arkanızda gökdelenler…Kışın ortasında bir yaz rüyası yaşayın. 

Ressamlara ilham kaynağı olan köy: Giverny

Bir  Paris yolculuğunuza ekstra gün ekleyin, mutlaka Giverny’i de görün .  
Gittim gördüm, hayran kaldım.Anlatayım: 

Empresyonizm akımının öncülerinden Claude  Monet  o zamanlar küçücük bir köy olan Giverny’i  bir tren yolculuğu sırasında  pencereden bakarken keşfetmiş.  Hemen bir ev kiralayıp , büyük ailesiyle köye yerleşmiş.Ardından da köyü o kadar  sevmiş ki, oturduğu evi satın almış.  43 yıl burada  yaşamış.Monet’nin ilham perisi yıllar boyunca evi,bahçesi ve Giverny ( Jiverni okunuyor) köyü olmuş. 

Giverny’i üne kavuşturan Monet. Ama ardından diğer ressamlar da buraya akın etmişler;  Seine Vadisi’nin ışığı onları pervaneler gibi kendine çekmiş. 

Monet’nin şimdi bir müze olan evi ve bahçesi sayesinde her yıl 500 binden fazla  turist çekiyor köy.

Normandiya’nın bu  yöresinin size  sunduğu başka  şeyler de var:  Göz kamaştıran   şatolar, değirmenler, muhteşem  bahçeler, sanat galerileri …. Monet’nin  keşfettiği yıllarda  köyde o zamanlar 300 kadar çiftçi-köylü yaşıyormuş. Günümüzde resim gibi  bahçeleri olan şık bakımlı  villalar, büyük paralarla satılıyor. 

Pariste’ki  kuyruktan Giverny’ye…

Bu kış Paris’te toplu bir Monet sergisi vardı. ‘30 yılda bir ancak böyle bir sergi düzenlenebilir’ dedi sanat otoriteleri.

Daha önce Paris’te Orangerie’de  Monet’nin inanılmaz güzellikteki nilüferlerini görmüştüm.  Bu serginin ardından bir çok  eserine ilham kaynağı olan evi ve bahçesini  de görmeye karar verdim. Bahar gelir gelmez soluğu Giverny’de aldım. 

Giverny’ye nasıl gidilir? 

Giverny Paris’in 75 km. batısında.  Ben trenle gitmeyi tercih ettim.  Amacım Monet’nin resmettiği , o zamandan bu yana pek de değişmemiş olduğu söylenen St . Lazare tren istasyonunu görmekti.  İstasyondan Vernon kasabasına 45 dak.  süren enfes bir yolculuktan sonra varıyorsunuz. Vernon’dan taksiye atlayın; 15  Euro karşılığında Giverny’desiniz.  Vaktiniz varsa yürüyün, çok  güzel bir yol 5 km. kadar. 1 saatinizi ayırmanız gerekiyor. İsterseniz  tren istasyonundan sürekli kalkan otobüsü de kullanabilirsiniz. Gidiş-dönüş sadece 4 Euro imiş.

Monet’nin evi ve bahçesi

Beni dinlerseniz duacı olursunuz; kesinlikle sabah erken gidin. Öğleden sonraki kuyruğa dayanamazsınız. Ev ve bahçe 1 Nisan-1 Kasım arası açık . Internet üzerinde e- bilet alabiliyorsunuz. Fiyatı 8 Euro. 

Monet ve ailesi 1883’te yerleşmişler buraya. Monet organize bahçeleri hiç sevmemiş. Çiçekleri  renklerine göre karıştırıp ekmiş , onları  evlendirmiş ve özgürce büyümelerini sağlamış.   Yılar geçtikçe botanik bilimine iyice merak sarmış; arkadaşlarıyla  tohum ve bitki değiş-tokuşuna  başlamış.  He zaman nadir görülen türlerin peşindeymiş.  ‘Tüm param bahçeme gidiyor!’ dermiş sık sık… 

Ünlü Su Bahçesi 

1893’te Giverny’e gelişinde 10 yıl sonra bir  arazi daha satın almış ve buraya bir havuz kazdırmış. İşte ünlü ‘Su Bahçesi ‘böyle doğmuş.  Su bahçesi  ünlü ressamın koleksiyoneri olduğu Japon baskılarındaki bahçeleri anımsatıyor insana… Salkım söğütler, bambular, tüm yaz  boyunca çiçek  açan nilüferler; tamamıyle başka bir dünyaya giriyorsunuz.

Burada ünlü Japon köprüsünü de göreceksiniz. Monet bunu yöredeki bir marangoza yaptırmış. Bahçe düzenlenirken köprünün kurtarılamayacak kadar çok zarar gördüğü saptanınca Vernon’da yeniden yaptırılmış.

Bu bahçeyi 7 ay boyunca 700 bin kişi ziyaret ediyor!

Monet’de önce hiçbir ressam resmedeceği doğayı böylesini şekillendirmemiş. İşte bu  su bahçesi Monet’nin 20 yıldan fazla ilham perisi olmuş.

Hotel Baudy

1887’de başta Amerikalılar olmak üzere yabancı ressamlar da Giverny’e yerleşmeye başlamış. Bunların çoğunun ilk durağı , bazen sürekli kaldıkları yer  Hotel Baudy olmuş. Giverny’nin bu en şaşaalı zamanlarında  bu otel sanatçıların uğrak yeri, sanatsal yaşamın merkezi  imiş.  Günümüzde bir kafe ve restoran olarak işletiliyor. 

30 yıl boyunca yaklaşık 100 sanatçı kalmış burada. Küçük bir köy için az sayılmaz!   İlginçtir; bu sanatçıların Calude Monet ile pek ilgileri olmamış. Monet onların  varlığını  ‘   sıkıntı, sorun ’olarak değerlendirmiş. 

Ya  Monet’den  sonra…?

Monet ölünce ev ve bahçe oğluna miras kalmış. Ama oğlu Michel  burada kalmayı tercih etmemiş, eve ve bahçeye üvey kızı Blanche bakmış. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra çok ihmal edilmiş. 1966’da Monet’nin oğlu burayı Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağışlamış. 1980’lere gelirken ev ve bahçe yeniden ele alınıp,  restore edilmiş. Bahçenin bakımı ve onarımı 10 yıl sürmüşl. 1980’den beri de halka açık. 

VERNON 

Giverny’e gitmişken Vernon’a da 1-2saat ayırın. Vernon küçük bir Fransız şehri. 2 Dünya Savaşı’nda yaman bombalanmış , çok zarar görmüş. Ama eski yapıların ayakta kaldığı bölümler var ki bunları kaçırmayın.  Çok ilginç  mimarisi var  evlerin.  Ara sokaklara girin çıkın, çok güzel fotoğraflar yakalayacaksınız. 

Ana kiliseleri Collegiate  11-17. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Gotik bir mimariye sahip.

Gördüğüm en eski turizm bürosu da Vernon’da.Kilisenin hemen yanındaki evi turizm bürosu yapmışlar;  1450’lerden kalma.  İçeriye girerken ‘ Şimdi başıma yıkılacak !’ duygusu uyandırıyor. 

İLETİŞİM

Telefon
:
90-212 322 11 28 
Faks
:
90-212 322 73 87
GSM
:
90-532 614 85 80
Adres
:
İstanbul Caddesi Tan Sokak Kemer Corner Sitesi
İnci Blok Kat 4 Daire 32 Göktürk / İstanbul
E-Mail
:
yaseminbradley@gmail.com