Bu Öğeyi Derecelendir
(0 Oylar)
test test

Mimari hırsın  doruk noktası: Dubai 

Kısa-kısa Dubai 

- Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten oluşuyor. Bunlardan en çok bilinenler Dubai ve Abu Dhabi.
- Dubai 2. büyük emirlik. En büyüğü ülkenin %80’ini oluşturan Abu Dhabi.
- 2006’da başa geçen Şeyh El Maktum yönetiyor. Halk arasında lakabı  Dubai CEO’su.
- Dubai’de yeşil ve çiçekli alanların bolluğunu görünce şaşıracaksınız.  Hükümet yeşillendirme programına  büyük zaman ve para harcıyormuş.
- Kişi başı su tüketiminin en fazla olduğu yer  sizce neresi? Evet, yanılmadınız! Birleşik Arap Emirlikleri!
- Türkiye ile saat farkı 2. Bizden 2 saat gerideler.
- İstanbul-Dubai Uçuş  süresi 4 saat kadar. THY’nın gece saat 12’ de kalkan uçağı var. Uyandığınızda Dubai’desiniz ve kahvaltı zamanı.
- Şu anda hava sıcaklığı 28-30 derece arası. 

Dünyanın en yüksek binasının 123. katına çıktım!

Burj Khalifa  dünyanın en yüksek binası.828 m. uzunluğunda. 163 katlı. 158. katında cami varmış. 2010 da açılan binadaki ofis fiyatları metrekare başına 43 bin dolar!

Etrafı çok büyük bir havuz ,oteller ,inanılmaz büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, restoranlar, eğlence mekanlarıyla çevrili. Ben 123. katındaki Atmosphere  adlı restorana çıktım. Buradan  fotoğraflar çektim.  Girişten 123. kata asansörle çıkış süresi 2 dakika!. Aynen uçaklarda  olduğu gibi yutkunmanız vey ağzınızı aralamanız gerekiyor. Basınç farkını hemen hissediyorsunuz.

123. kattan  tüm Dubai ayaklarınızın altında. Restoranın özel  bir odası da var. İsterseniz burada özel bir yemek daveti verebiliyorsunuz. 

Ortadoğunun en ışıklı yeri: Dubai Havuzu 

Las Vegas’daki Bellagio Havuzlarını yapan firma yapmış burayı. 1000 farklı su gösterisi yapılabiliyor. Her yarım saatte bir gösteri var. Müthiş bir ışık ve su gösterisi sunuyorlar. Buradan yansıyan ışık 20 mil öteden görülebiliyormuş. Uzaydan bile!

Bir akşam havuzun kenarındaki restoranlardan  birinde  hafif bir yemek yiyerek, karşıma da Burj Khalifa’yı alıp bu gösteriyi izledim. 3-4 kez hem de! Çocuklar gibi ayrılamadım. Arap, klasik ve dünya müziği çalıyorlar. Bence kesinlikle kaçırılmamalı. 

Ve Ötesi: Armani Hotel Dubai 

Burj Khalifa’nın ilk 8 katında Armani Hotel. 38 ve 39. katlar da otel bünyesinde. Dubai Havuzuna bakıyor.Ynai Armani’de kalırsanız bütün bu ışıklı gösterileri otel odanızdan da seyretmeniz mümkün. Ha gürültü istemiyor musunuz? Kapatın pencerelerinizi,odanızdaki televizyondan seyredin gösteriyi... 

Sonradan yalanlandı. Ama  öldürülen modacı Versace’nin yine kendisi gibi İtalyan modacı Armani’ye şunu söylediği dillerde dolaşıyordu:
‘Giorgio, sen leydileri giydiriyorsun, bense fahişeleri!’ 

(Önemli not: Gardrobunuzda Versace’niz varsa alınmayın, benim de 1-2 parçam var. Her kadının da olmalı bence!) 

Armani’nin oteli de  hanımefendi -beyfendilere layık.Daha otelin girişinde saygı duruşuna geçiyorsunuz.  Sofistike renkler, temiz çizgiler binanın ultra-modern mimarisiyle uyum içerisinde… 

Gecesi 26 bin dolarlık süitiyle Atlantis Otel 

‘Dünyanın En Çılgın Oteli’! 2008’de Times Gazetesi tarafından  böyle adlandırılmış Atlantis. İnsan yapımı bir ada olan Palmiye adası üzerinde.  Dubai açıklarında yer alıyor. Turistleri çekmek için neler yapılabileceğine şahit oluyorsunuz.

Buraya da mutlaka zaman ayırın derim. Oteli görünce ’Dubai yine yapmış yapacağını’ diyorsunuz.

Palmiye adasında  David Beckham’ın da bir villası varmış.  Atlantis Otel bünyesinde  65 bin su hayvanı bulunduran akvaryum, su parkı, alışveriş merkezi,restoranlar  var.

Gitmek çok kolay: Şehir merkezinden Palmiye Adası’na tek raylı tren  (monorail)var.  Bu trenin vatmanı yok! Herşey bilgisayar sitemine bağlı. Gişeden biletinizi alıyorsunuz. Tam saatinde duruyor. Kapılar açılıyor. Biniyorsunuz. 10 dakikada Atlantis Otel’desiniz.

Kadın şoför 

Hizmet sektöründe çalışan Arap’a ben rastlamadım. Hintli çok.  Bindiğim taksinin şoförü Sri Lanka’lı bir kadın olan Ayşe ile sohbet ettik yol boyunca. Kocası ölünce 4 çocuğuna bakmak için bu işe başlamış. Paranın azlığından, işin zorluğundan yakındı. Dubai’de 70-80 kadar kadın şoför  olduğunu söyledi.Ricamı kırmadı poz da verdi. 

Royal Mirage Beach Grill

Bence kalınacak yerlerden biri , eski de olsa Royal Mirage.  Arap mimarisi modern çizgilerle iç içe.  Bir kere en önemlisi çok katlı binalardan gına geliyor Dubai ‘de. Burada insan olduğunuzu , doğanın bir parçası olduğunuzu yeniden hatırlıyorsunuz. Sahil restoranında  bir akşam yemeği yeyin.  Gece kumsalda yürüyün. Karşınızda Atlantis size göz kırpsın, arkanızda gökdelenler…Kışın ortasında bir yaz rüyası yaşayın. 

İLETİŞİM

Telefon
:
90-212 322 11 28 
Faks
:
90-212 322 73 87
GSM
:
90-532 614 85 80
Adres
:
İstanbul Caddesi Tan Sokak Kemer Corner Sitesi
İnci Blok Kat 4 Daire 32 Göktürk / İstanbul
E-Mail
:
yaseminbradley@gmail.com