Bu Öğeyi Derecelendir
(1 vote)

Ressamlara ilham kaynağı olan köy: Giverny

Bir  Paris yolculuğunuza ekstra gün ekleyin, mutlaka Giverny’i de görün .  
Gittim gördüm, hayran kaldım.Anlatayım: 

Empresyonizm akımının öncülerinden Claude  Monet  o zamanlar küçücük bir köy olan Giverny’i  bir tren yolculuğu sırasında  pencereden bakarken keşfetmiş.  Hemen bir ev kiralayıp , büyük ailesiyle köye yerleşmiş.Ardından da köyü o kadar  sevmiş ki, oturduğu evi satın almış.  43 yıl burada  yaşamış.Monet’nin ilham perisi yıllar boyunca evi,bahçesi ve Giverny ( Jiverni okunuyor) köyü olmuş. 

Giverny’i üne kavuşturan Monet. Ama ardından diğer ressamlar da buraya akın etmişler;  Seine Vadisi’nin ışığı onları pervaneler gibi kendine çekmiş. 

Monet’nin şimdi bir müze olan evi ve bahçesi sayesinde her yıl 500 binden fazla  turist çekiyor köy.

Normandiya’nın bu  yöresinin size  sunduğu başka  şeyler de var:  Göz kamaştıran   şatolar, değirmenler, muhteşem  bahçeler, sanat galerileri …. Monet’nin  keşfettiği yıllarda  köyde o zamanlar 300 kadar çiftçi-köylü yaşıyormuş. Günümüzde resim gibi  bahçeleri olan şık bakımlı  villalar, büyük paralarla satılıyor. 

Pariste’ki  kuyruktan Giverny’ye…

Bu kış Paris’te toplu bir Monet sergisi vardı. ‘30 yılda bir ancak böyle bir sergi düzenlenebilir’ dedi sanat otoriteleri.

Daha önce Paris’te Orangerie’de  Monet’nin inanılmaz güzellikteki nilüferlerini görmüştüm.  Bu serginin ardından bir çok  eserine ilham kaynağı olan evi ve bahçesini  de görmeye karar verdim. Bahar gelir gelmez soluğu Giverny’de aldım. 

Giverny’ye nasıl gidilir? 

Giverny Paris’in 75 km. batısında.  Ben trenle gitmeyi tercih ettim.  Amacım Monet’nin resmettiği , o zamandan bu yana pek de değişmemiş olduğu söylenen St . Lazare tren istasyonunu görmekti.  İstasyondan Vernon kasabasına 45 dak.  süren enfes bir yolculuktan sonra varıyorsunuz. Vernon’dan taksiye atlayın; 15  Euro karşılığında Giverny’desiniz.  Vaktiniz varsa yürüyün, çok  güzel bir yol 5 km. kadar. 1 saatinizi ayırmanız gerekiyor. İsterseniz  tren istasyonundan sürekli kalkan otobüsü de kullanabilirsiniz. Gidiş-dönüş sadece 4 Euro imiş.

Monet’nin evi ve bahçesi

Beni dinlerseniz duacı olursunuz; kesinlikle sabah erken gidin. Öğleden sonraki kuyruğa dayanamazsınız. Ev ve bahçe 1 Nisan-1 Kasım arası açık . Internet üzerinde e- bilet alabiliyorsunuz. Fiyatı 8 Euro. 

Monet ve ailesi 1883’te yerleşmişler buraya. Monet organize bahçeleri hiç sevmemiş. Çiçekleri  renklerine göre karıştırıp ekmiş , onları  evlendirmiş ve özgürce büyümelerini sağlamış.   Yılar geçtikçe botanik bilimine iyice merak sarmış; arkadaşlarıyla  tohum ve bitki değiş-tokuşuna  başlamış.  He zaman nadir görülen türlerin peşindeymiş.  ‘Tüm param bahçeme gidiyor!’ dermiş sık sık… 

Ünlü Su Bahçesi 

1893’te Giverny’e gelişinde 10 yıl sonra bir  arazi daha satın almış ve buraya bir havuz kazdırmış. İşte ünlü ‘Su Bahçesi ‘böyle doğmuş.  Su bahçesi  ünlü ressamın koleksiyoneri olduğu Japon baskılarındaki bahçeleri anımsatıyor insana… Salkım söğütler, bambular, tüm yaz  boyunca çiçek  açan nilüferler; tamamıyle başka bir dünyaya giriyorsunuz.

Burada ünlü Japon köprüsünü de göreceksiniz. Monet bunu yöredeki bir marangoza yaptırmış. Bahçe düzenlenirken köprünün kurtarılamayacak kadar çok zarar gördüğü saptanınca Vernon’da yeniden yaptırılmış.

Bu bahçeyi 7 ay boyunca 700 bin kişi ziyaret ediyor!

Monet’de önce hiçbir ressam resmedeceği doğayı böylesini şekillendirmemiş. İşte bu  su bahçesi Monet’nin 20 yıldan fazla ilham perisi olmuş.

Hotel Baudy

1887’de başta Amerikalılar olmak üzere yabancı ressamlar da Giverny’e yerleşmeye başlamış. Bunların çoğunun ilk durağı , bazen sürekli kaldıkları yer  Hotel Baudy olmuş. Giverny’nin bu en şaşaalı zamanlarında  bu otel sanatçıların uğrak yeri, sanatsal yaşamın merkezi  imiş.  Günümüzde bir kafe ve restoran olarak işletiliyor. 

30 yıl boyunca yaklaşık 100 sanatçı kalmış burada. Küçük bir köy için az sayılmaz!   İlginçtir; bu sanatçıların Calude Monet ile pek ilgileri olmamış. Monet onların  varlığını  ‘   sıkıntı, sorun ’olarak değerlendirmiş. 

Ya  Monet’den  sonra…?

Monet ölünce ev ve bahçe oğluna miras kalmış. Ama oğlu Michel  burada kalmayı tercih etmemiş, eve ve bahçeye üvey kızı Blanche bakmış. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra çok ihmal edilmiş. 1966’da Monet’nin oğlu burayı Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağışlamış. 1980’lere gelirken ev ve bahçe yeniden ele alınıp,  restore edilmiş. Bahçenin bakımı ve onarımı 10 yıl sürmüşl. 1980’den beri de halka açık. 

VERNON 

Giverny’e gitmişken Vernon’a da 1-2saat ayırın. Vernon küçük bir Fransız şehri. 2 Dünya Savaşı’nda yaman bombalanmış , çok zarar görmüş. Ama eski yapıların ayakta kaldığı bölümler var ki bunları kaçırmayın.  Çok ilginç  mimarisi var  evlerin.  Ara sokaklara girin çıkın, çok güzel fotoğraflar yakalayacaksınız. 

Ana kiliseleri Collegiate  11-17. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Gotik bir mimariye sahip.

Gördüğüm en eski turizm bürosu da Vernon’da.Kilisenin hemen yanındaki evi turizm bürosu yapmışlar;  1450’lerden kalma.  İçeriye girerken ‘ Şimdi başıma yıkılacak !’ duygusu uyandırıyor. 

İLETİŞİM

Telefon
:
90-212 322 11 28 
Faks
:
90-212 322 73 87
GSM
:
90-532 614 85 80
Adres
:
İstanbul Caddesi Tan Sokak Kemer Corner Sitesi
İnci Blok Kat 4 Daire 32 Göktürk / İstanbul
E-Mail
:
yaseminbradley@gmail.com