Bu Öğeyi Derecelendir
(0 Oylar)

WASHİNGTON’DA KİRAZ AĞAÇLARI ÇİÇEK AÇMIŞ

Bir ağaç bir şehri bu kadar mı güzelleştirir, şenlendirir? 1912 yılında Japonlar Washington şehrine 3000 kiraz ağacı fidesi hediye etmişler. Her yıl bu ağaçlar  çiçek açtığında şehir turistlerle dolup taşıyor. Kiraz çiçeklerini görmek için süreniz çok kısa:  Mart sonu- nisan başı sadece1 hafta -10 gün kadar!

Ankara –İstanbul ne kadar farklıysa New York- Washington arasındaki fark da öyle.

Aklımda kalanlar:   Bembeyaz çiçekli kiraz ağaçları, soğuk , bakımlı devlet binaları, geniş yollar,planlama  üzerinden 10 üzerinden 10 alacak bir şehir, suratı asık şişman ,   gittikçe şişmanlayan ve hareketleri ağırlaşan  Amerikalılar … 

KÖPEĞİNİZ İÇİN…

Amerikalılar  bu keklere cup-cake diyor. Köpekler için bile yapmışlar,satıyorlar. Bunu görünce ‘pes’ dedim ve hemen sizin için fotoğrafını çektim. Köpeklerinin  de normalden daha şişman olduğuna eminim! 

Kalınacak yer:

Four Seasons

Paraya kıyarsanız tabii ki ! Ülkenin en eski oteliymiş aynı zamanda. Ben göremedim ama  Clint Eastwood ve Hillary Swank de kalıyormuş otelde bizimle aynı zamanda.  Girişteki bar akşamüstleri  Washington’ın  en trendy yerlerinden. Jet-set gençlerin toplanma yeri.Otel dört dörtlük. Her zamanki Four Seasons kalitesi. 

Nerede yemeli? 

Bourbon Steak:
Şöyle güzel bir biftek yiyeyim diyorsanız Four Sesons girişindeki restoran sizi bekliyor. 

The Oval Room

Beyaz Saray’a yürüme mesafesi çok şık bir restoran.  Bütün Amerikan liderleri, politikacıları burada yiyormuş öğlenleri. Örneğin;  eski başkan Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ‘ En sevdiğim restoran’ demiş burası için. Porsiyonlar küçük, pahalı, ama çok lezzetli. Servis muhteşem. Akşam yemeği sakindi , öğlen giderseniz ‘önemli biri olan’ herkes orada oluyormuş!

800 Conneticut Avenue
Tel:202 463 8700 

Lauriol

Benim gibi Meksika yemeği  tutkunuysanız  kaçırmayın! Clinton , Bush hepsi buradan geçmişler. 3 katlı restoran tıklım tıklım doluydu. Yer ayırtmadan gitmeyin. Hayatımda yediğim en iyi guacomole burada! Sevis çok candan, tabaklar büyük, ortam sıcak, fiyatlar uygun, çoluk-cocuk gidilecek yer.

1835 18 St. NW. Dupont Circle
Tel: 202 387 83 11 

Sprinkles

Cup-cake dükkanı. Kesinlikle bitter çikolatalısı denemeli. Müthiş başarılı. Sahibi  televizyonda cup-cake yarışmalarında jüri üyeliği yaparken bu zinciri açmaya karar vermiş.
Kendimi tutamayıp 2 gün üst üste gittim ,   gelen geçen şişman Amerikalıları seyredip cup-cake yedim.

3015 Georgetown 

Neleri  görmeli? 

Smithsonian Müzesi 

Washington denince akla gelen ilk yerlerden biri. Gitmeden internetten ilgimi çeken sergileri seçtim.  Çünkü kısa sürede hepsini gezmeniz mümkün değil. En çok aklımda kalan 1865’te bir suikaste kurban giden eski başkanlardan Lincoln’ın öldürüldüğü gün giydiği şapkası oldu.  Çünkü bu şapka aynı zamanda bir simge; Kararlılığın, inandığını sonuna  kadar savunma gücünün simgesi. Siyahların köle olarak kullanılmasını kanunla kaldırdığı için Amerika bir iç savaşa sürüklenmiş.  Güney ve Kuzeyliler arasında 4 yıl sürecek  kanlı bir iç savaşa neden olmuştu.   Çoğumuzun  Amerikan tarihindeki bu iç savaşı ilk  kez öğrenmesi ‘ Rüzgar Gibi Geçti’ filmiyle oldu. 

National Gallery of Art

Sanat sevmeseniz bile müzecilik nasıl olur görmek için gidin!  Sergi salonları arasındaki dinlenme bölümleri halkın buluşma noktası olmuş. 

Newseum

‘News’ ve ‘Museum’ sözcüklerinin birleşimi.    11 Eylül’den, Katrina Kasırgasına    haber değeri taşıyan tüm olaylar, kayıtlar, filmler bu müzede. Çağımıza tanıklık eden bir müze. Aklımda en çok  kalan Berlin Duvarı’nın orijinal bölümünün sergilendiği salon ve  gardiyanların kaçmaya çalışanları gözledikleri kule! Evet, kuleyi bile müzeye taşımışlar. Böyle bir yüzkarasını  yeni nesillere de  göstermek , bir daha tekrarlanmamasını sağlamak için iyi yöntem.. 

Capitol

Washington’un simgelerinden biri, ABD kongresinin toplanma yeri.  Ülke burada alınan kararlarla yönetiliyor. Yolculuktan önce internetten gezmek istediğinize dair kayıt yaptırmanız gerekli. Aksi halde içeri girmeniz zor. İnanılmaz bir yerli turist kalabalığı da var. İçeride senatörlerin toplantı salonuna girip, tartışmaları  dinleyebiliyorsunuz. 

Hava ve Uzay Müzesi

Teknolojiye pek meraklı değilim ama beni en çok etkileyen müze bu oldu. Uzaya ilk  fırlatılan kapsüller, aya ilk inenlerin kullandığı araç, Atlantiği ilk kez hiç mola vermeden geçen Charles Lindbergh’in kullandığı uçak, Atlantiği ilk kez geçen efsane kadın pilot Amelia Earhart’ın  kıpkırmızı uçağı…..
Aydan getirilmiş milyarlarca yıllık bir taşa da dokundum . 

Old Stone House

Washington’daki en eski yapılardan biri. 18.yüzyıldan kalma bir bina.   Binayı gezince insanların o yıllarda nasıl yaşadığına dair fikri sahibi oluyorsunuz. Beni hayrete düşüren şey, bu küçücük evin girişine  tarih mezunu bir rehber yerleştirmeleri…O zaman bizim de Beyoğlu’ndaki  çoğu binaya rehber koymamız lazım !…

Georgetown

Washingtonda en çok hoşuma giden bölge.  2’şer katlı binalar , cici dükkanlar, kafelerle dolu. Şöyle boydan boya bir yürüyün. Kafelerde oturun, Amerikalılar gibi kahve içip etrafı seyredin.

Anıtlar

Washington bir anıtlar şehri aynı zamanda. Özellikle görülmesi gerekenler Lincoln ,Güney Kore ve Washington anıtları bence…

Daha Fazla Makale: Marsilya Murano Adası

İLETİŞİM

Telefon
:
90-212 322 11 28 
Faks
:
90-212 322 73 87
GSM
:
90-532 614 85 80
Adres
:
İstanbul Caddesi Tan Sokak Kemer Corner Sitesi
İnci Blok Kat 4 Daire 32 Göktürk / İstanbul
E-Mail
:
yaseminbradley@gmail.com